Tí, čo ma poznajú, veľmi dobre vedia, ako rád sledujem najnovšie technológie v oblasti internetu, sociálnych sietí a ako sa viem nadchnúť pre vec, ktorú považujem za prevratnú. Pamätám si obdobie, keď sme širšia partia známych a priateľov chodili do jedného nemenovaného podniku v mojom rodnom meste. Vždy, keď som mal večer chuť, zobral som sa tam a vedel, že stretnem niekoho, ku komu si budem môcť prisadnúť, porozprávať sa, dať jedno pivko, prípadne kofolu. Pokec bol v tom čase na Slovensku v plienkach, facebook sme poznali iba zo spamu od kamošov z Anglicka a internet nás ešte až tak neovplyvňoval. Časy sa však menia a nás to viac-menej pripútalo k počítačom. Je nám prirodzenejšie napísať mail, alebo textovku, než zatelefonovať. Skôr otvoríme chat, než sa porozprávame osobne niekde vonku. Mám 28 rokov a dovolím si tvrdiť, že som na takom rozhraní a osobne nemám problém ani s jedným komunikačným kanálom, ale myslím si, že čím mladší ľudia tým viac sa tento problém prejavuje. Či chceme, alebo nechceme, všetky tieto vymoženosti nás deformujú a je len na každom z nás do akej miery. Treba si nájsť tú svoju cestičku a skôr si z týchto vymožeností zobrať to pozitívne.
Geo-lokalizačnú aplikáciu s názvom FOURSQUARE som si do svojho smartfónu stiahol asi v zime 2010. Bral som to vtedy skôr ako takú hru pre dospelých. Založil som si profil (obr.1), pridal fotku, vyplnil pár informácií (meno, email) a začal skúmať ,čo to všetko dokáže.
Prvá vec, na ktorú som prišiel, bola, že v mojom okolí neboli miesta zadefinované a pred check-inom som ich musel vytvoriť. Zadanie miesta je veľmi jednoduché . Do vyhľadávacieho okna napíšete názov miesta a pokiaľ vám ho systém sám nenájde, ponúkne vám miesto vytvoriť. Pri zadávaní miesta je treba vyplniť krátky formulár, kde je potrebné uviesť názov miesta, správnu kategóriu, adresu, prípadne telefónne číslo. (obr.2)
Keď je miesto vytvorené, ostáva dať len príkaz na check-in a týmto krokom upozorniť svojich známych vo friendliste o tom, kde sa práve nachádzate. Niekomu to možno príde zvláštne, dávať o sebe vedieť pri každom kroku, čo je aj častá otázka, alebo argument, prečo ľudia foursquare nepoužívajú. Každý z uživateľov si sám buduje okruh svojich priateľov a sám sa tým pádom rozhodne, s kým bude svoju polohu zdieľať a s kým nie. Taktiež check-in je slobodná voľba a nemusíte ho vykonávať pri každej zmene vašej polohy. Check-in vyskočí vašim priateľom, ktorí sú vo vašom okolí ako notifikácia a taktiež check-in vašich priateľov vyskočí ako notifikácia vám. Samozrejme tieto notifikácie sa dajú vypnúť v nastavení vášho smartfónu. Notifikácie vám neprídu od priateľov, ktorí sú vzdialení, ale ich činnosť, ak vás zaujíma, si môžete pozrieť na vašej nástenke. Stačí len nastaviť, či chcete zobrazovať aktivitu všetkých priateľov, alebo len tých, ktorí sú nearby (teda vo vašom okolí). Svoj check-in môžete zdielať na váš facebook, alebo twitter profil, pridať k nemu fotku so stručným popisom do 117 znakov a taktiež označiť priateľov, ktorí sú s vami. (obr.3)
Ten používateľ, ktorý sa na danom mieste označuje najčastejšie sa stáva Mayorom a tým buduje svoju prestíž. 😀 Samozrejme to berte s nadhľadom, lebo ja to beriem veľmi vážne. Systém vám umožňuje pridať tip, čo je krátke zhodnotenie vašej skúsenosti s miestom a bude viditeľný aj pre ostatných používateľov. Tento tip sú vlastne referencie od návštevníkov a zvyšujú alebo znižujú kredit miesta. Okrem tipu máte možnosť označiť miesto s nesprávnym menom, nesprávnou adresou, zlým umiestnením na mape, ale aj označiť duplicitne založené miesto, alebo miesto, ktoré je už zatvorené. Po kliknutí na tlačítko report vám systém zobrazí ponuku a vy jednoducho kliknete na to, čo chcete nahlásiť. Toto hlásenie príde jednému z cca 20 slovenských superuserov a oni majú právo vykonať požadované zmeny podľa ich uváženia. (obr.4)
Ja osobne mám veľmi rád túto aplikáciu, lebo nás núti chodiť von a nesedieť doma pred počítačom. To je aj myšlienka jeho zakladateľov. Keď som niekde na cestách, veľmi rád foursquare využijem, aby mi poradil kam na obed, večeru, alebo kde je najbližšia drogéria. Keď som doma a mám chuť ísť von, pozriem len, kde sa nachádzajú ostatní a mám jasno. Aktívne sa aj zapájam. Napíšem sem tam tip, aby aj ostatní vedeli, akú som mal skúsenosť.
Tento článok je zameraný pre uživateľov foursquare. V nasledujúcom článku sa budem venovať biznis rozhraniu tejto skvelej aplikácie.